12/13/2013

İZLEDİM : [Rab Ne Bana Di Jodi]


Ilk görüşte Aşk. Surinder (Shahrukh Khan) eski öğretmeninin kızını gördüğünde kendini ona iyice kaptırır. Aşık olduğu kız Taani (Anuska Sharma) daha genç, hayat dolu ve aynı zamandada nişanlıdır. Taaninin Babası ölüm döşeğinde Surinderden kızı Taaniyi himayesi altına almasını ve evlenmesini ister, çünkü Taaninin Nişanlısı ve beraberindekiler yolda kaza geçirip vefat ederler. Cok utangaç aynı zamandada bekar olan Surinder, Taani ile evlenir, fakat Taani Babasının ve Nişanlısının vefatından dolayı eski mutluluğunu ve herşeye olan inancını kaybeder. Surinder hiçbir şekilde Taaninin eski mutluluğunu geri getiremez. Araları bir karı-koca gibi değil, aksine iki yabancı gibidir. Fakat Surinder, yani kocası onu deli gibi sevmektedir. Surinder, Taani yeni açılmış olan dans kursuna yazıldığı zaman, kendisine yeni bir imaj ve kimlik vermeye karar verir. Birdenbire "Raj" a dönüşmeye başlar. Dostu Bobby (Vinay Pathak)nin yardımıyla basit ve utangaç bir karakterden komik sevecen ve bi o kadarda yalaka birine dönüşür. Taaniyle dans partneri olurlar. "Raj" kendini Taaniye çok kısa zamanda sevdirir ve güldürür. Taani, Raj'ın aslinda Kocası Surinder olduğunu anlamamaktadır ve ona aşık olur. Sonunda tek bir soru kalmıştır: Taani aslında kimi seviyor? Içten, komik ve Samimi olan Raj'ımı yoksa basit ve monoton olan kocası Surinderimi?

Türkçe ismiyle : Bu çifti Rabb birleştirdi

diye anlatıyor vikipedia filmi.Evet başrolümüz basit monoton Surinder tabiri kendisiyle hiç bir umudu kalmadığı için onunla evlenen güzel eşi Taaniyi etkilemek ister ve kendisine,kendinin tam zıttı olan bir karakter yaratır.''Raj''.Şimdi siz diyceksiniz ki bu Taani Raj'ı hiçmi tanımadı ? Kocası Surinder oldugunu hiç farketmedimi ? Filmi izlerken görüceksinizki Taani Surinder'la evlendiği andan itibaren ona hiç bir zaman tam bakmadı.Dikkatli bakmadı.Belkide bu yüzden.

Taani film boyunca Raj'la gülüp eğlenir,hatta o kadar eğlenirki kendi yaşantısına bakar ve bir karar verir.Bu yükü daha fazla taşıyamıycaktır.Zaten Taani'nin bu noktasına kadar film gündüz Raj'la dans çalışmalarını ve Raj'ın  yani Surinderin kılık değiştirme süreci ve ikilemleriyle dolu   ... dikkat SPOİLER geliyor .. 


Taani,Raj'a gider ve sorar .. Neden beni bu kadar çok seviyorsun ? Karşılıksız oldugu halde .. Nasıl bu kadar neşeli olup acı çekmiyorsun ? Cevabı çok basit der Raj ... ''Sende Rabbimi Gördüm '' 

Ne bu diyebilirsiniz .. dipnot olsun : Hintlilerde evlenilen kişi erkek/kadın diğer eşin gözünde tanrı gibi  görülür,ona ihanet etmezsin,bırakamazsın,çünkü her zaman yanındadır.

Neyse efendim,arada Taani'nin kaçır beni diye yalvarması ve plan yapmaları.
''Dans yarışmasından sonra kaçalım ''

Surinder,Taani'nin bu isteğini duyunca yıkılır .. Kendisini sevmediğini düşünür .. Çünkü evli bir kadın hele ki Taani gibi bir kadın kaçmak istiyorsa,eşini cidden sevmiyor demektir.

Velhasıl dans günü gelir,sabahında Surinder Taani'yi dua etmeye götürür,orda tüm olay biter.Etkileyici bir sahneyle ...


Dua ederken,Taani'nin dudaklarından şu sözler dökülür .. '' Raj bende Rabbini gördüğünü söylüyor,oysa ben senin gözünde bir hiçim,seni gören birkaç kişi daha duydum,lütfen bende görmek istiyorum '' gibi.. Ve kocasını görür.. bir anda bakış açısı değişir ve onu bırakamayacagını anlar .. Ve Raj'a herşeyi anlatır.
Ondan sonr.. ANLATMIYORUM.Sonunuda izleyin  görün yahu ! 

Ayrıca : Filmin başrollerinden olan Anushka Sharma'nın ilk filmidir.Kendisi şirinlik muskası olarakta anılır -ki öyledir :)

2 yorum:

 1. Hint filmlerini bayılırım!
  İzleyeceğimmm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle listede olması gerekiyor! umarım keyif alırsın :)

   Sil

Yazsanaağğ.