2/23/2014

Jean'nin Tarihçesi | Moda'nın İlah Parçası.


Şüphesizdir ki o bayanların en kurtarıcı parçasıdır.Ona ihanet etmek mümkün değildir,eninde sonunda ona muhtaç olacağız.Ne bu ? JEANS ! Bakın erkeklerden bahsetmiyorum bile,erkekler için moda bu kadar kısıtlıyken zaten Jeans kurtarıcıdır.


Kot pantolonun doğum yeri San Francisco olarak kabul ediliyor. San Francisco'nun içinde yer aldığı, 1850'lerde altın madenleri ile ünlü Kaliforniya eyaletine akın eden maceraperest altın arayıcılarının içinde biri vardı ki o altınla değil ticaret yaparak zengin olmayı kafasına koymuştu.

Bavyeralı 24 yaşındaki Levi Strauss dikiş malzemelerini, beş ay süren bir gemi yolculuğundan sonra San Francisco'ya ulaştırdı. Genç tüccarın mallarına inanılmaz bir talep oldu. Fakat bir top çadır bezi(kanvas) elinde kaldı. Bu kumaş için çareler arayan Levi Strauss'un aklına, altın arayıcılarının sert dayanıklı pantolonlara ihtiyaç duyduğu geldi. Böylece, genç tüccarın bir terziye götürerek sağlam dikişli pantolonlar diktirmesi ile 126 yıllık serüven başlamış oldu. Leke göstermediği için Levi Strauss tarafından lacivert renkte karar kılınan pantolonlar, altın madenlerinin yakınında pazarlanmaya başlandı ve inanılmaz ilgi gördü.

.. diye yazıyor internette kotun öhm yani Jean'nin , 126 yıl ! 1,2.5  asır !! şaşırmamak cidden elde değil,daha doğrusu o yıllarda farklı bir amaçla üretilen bir şeyin bu kadar ihtiyac duyulan kurtarıcı bir parça haline gelmesine şaşırmamak elde değil.


Bir ihtiyactan ortaya çıkan bu kıyafetin yıllar geçtikçe çeşitlerinin artması kaçınılmaz oldu.Boyfriend'ler skinny'ler neler neler.. Bunlar birbirini takip ederken moda severlere özellikle kadınlara keyifli seçimler sunuyor.


Demem odur ki jean'ler her zaman kurtarıcı olmuştur modaseverler,modaya uyanlar için.Her zamanın trendidir jean .. 

 Sizin varmı bir jean'niniz ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazsanaağğ.